wypolerowana felga samochodowa

Polerowanie felg – metody i techniki

Po wyczyszczeniu i polerowaniu felgi aluminiowe mogą świecić jak chrom. Aluminium jest stosunkowo miękkim metalem, co oznacza, że dobrze reaguje na polerowanie. Czyszczenie i polerowanie aluminium jest bardzo satysfakcjonujące i jest absolutną koniecznością, aby felgi aluminiowe wyglądały jak nowe. Istnieją różne metody i technologie czyszczenia i polerowania felg aluminiowych, które warto zastosować dla uzyskania odpowiedniego efektu.

felga

Powlekane, czy niepowlekane?

W przypadku powlekanego aluminium niezbędne będą środki do czyszczenia kół i polerowania, które są bezpieczne dla powłoki z tlenku glinu. Aby upewnić się, czy na aluminium występuje powłoka, należy nałożyć niewielką ilość pasty w niepozornym miejscu. W trakcie tarcia, jeśli nie pojawi się czarny osad, oznaczać to będzie powłokę na aluminium. Tlenek glinu odpada jako czarna pozostałość, jeśli pracujesz na niepowlekanym aluminium.

Najgorszy wróg kół

Pył hamulcowy składa się z kleju i włókien węglowych, które znikają z klocka hamulcowego i drobnych metalowych wiórów z wirnika oraz osadzają się na feldze. Intensywne ciepło i tarcie generowane przez koła sprawia, że ta mieszanina jest wysoce korozyjna. Częste czyszczenie to jedyny sposób na zabezpieczenie felg przed wżerami i korozją.

Czyszczenie manualne krok po kroku

Najpierw należy wyczyścić koła, aby nie dopuścić do rozpryskania się pyłu hamulcowego i brudnej wody na czysty samochód. Kolejnym etapem jest płukanie aluminiowych kół w celu usunięcia zabrudzeń. Dobrym rozwiązaniem jest użycie wody pod większym ciśnieniem, aby dokładnie opłukać koło, zaciski hamulcowe oraz przestrzeń za kołami. Pył hamulcowy może wkraść się w każdą szczelinę.

Następnym etapem jest spryskanie felgi środkiem do czyszczenia kół. Takie środki chemiczne nie są pochodzenia kwasowego, jednak są w stanie skutecznie wyczyścić brud, przy braki ingerencji w strukturę aluminium. Do czyszczenia manualnego należy używać miękkiej szczotki, pamiętając o tym, że sztywne włosie może zarysować aluminium. Nie należy zapominać o nakrętkach z uwagi na wszechobecny pył hamulcowy.

Ponadto warto zająć się nadkolami i chlapaczami, które również wymagają cyklicznego czyszczenia. Do tej czynności warto zastosować szczotkę o twardszym włosiu, ponieważ zanieczyszczenia na nadkolach są, na ogół, trudne do opanowania. Końcowym etapem jest dobre płukanie okolic koła oraz samej felgi, a także wycieranie suchą ściereczką z mikrofibry.

Polerowanie mechaniczne

Czyszczenie przy użyciu własnej siły rąk może okazać się niewystarczające do usunięcia tlenku glinu. Aluminium może matować i rdzewieć, co utrudni proces czyszczenia. Warto wtedy sięgnąć po odpowiednie środki odrdzewiające bezpieczne dla tego materiału.

Kiedy felga uzyska gotowość do polerowania, należy obok pasty polerskiej, zastosować tarcze polerskie montowane na wiertarce w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Obróbka wibrościerna okazuje się być świetnym i ekonomicznym rozwiązaniem, bo za niewielkie pieniądze całą robotę wykonuje maszyna. Ważne, aby w tym etapie używać wkładek wełnianych. Przedostatnim etapem jest nałożenie środka zabezpieczającego, który polerowany przy użyciu kolejnej tarczy wełnianej, nada feldze błysku. Na koniec ręczne czyszczenie ściereczką z mikrofibry i efekt końcowy murowany.

Leave a Comment